רבה אהבות נקשרו בשמו של המשורר הידוע אלכסנדר פן. אחת מהן הייתה לחנה רובינא ז"ל, מי שכונתה הגברת הראשונה של התיאטרון הישראלי. היא גם הייתה זו שליוותה אותו למנוחתו האחרונה ביחד עם רעייתו רחל. לפן ולרובינא נולדה בת מחוץ לנישואים, אילנה רובינא ז"ל, שנפטרה השבוע. בעלה לשעבר, הרב אורי זוהר, ריגש את כולם כשאמר קדיש על קברה הטרי. 

שלום לכבוד הרב זוהר. הבנתי שהיית בהלוויה של גרושתך וגם הספדת אותה.

"לא הספדתי. אמרתי קדיש. אני רוצה לקצר מזמנך היקר וגם מהמעמד. אני לא מתראיין לשום דבר, וזה לא קשור כמובן אלייך וכמובן לא לעיתון".

בכל זאת, מדובר באשתך לשעבר. לא פשוט.

"בחסדך, תכבדי את בקשתי. לא מתראיין בשום עניין".

בכל זאת, מה הזיכרון הכי חזק שלך ממנה?

"באמת שאני לא יכול".

אורי זוהר  (צילום: אריק סולטן)אורי זוהר (צילום: אריק סולטן)

שלום לסינילגה אייזנשרייבר־פן, אחותה למחצה של אילנה רובינא ז"ל. אילו זיכרונות יש לך ממנה?

"בבקשה, הניחי לי. לא היינו הרבה בקשר בזמן האחרון. אני יודעת שאת עיתונאית ואין לי טענות כלפייך חלילה. זה קצת קשה".

השתתפת בהלוויה שלה?

"אני לא יכולה. אני נכה עם הליכון ומטפלת, כך שאני לא יכולה ללכת".

הייתן בקשר טלפוני בשנים האחרונות?

"לא".

הבנתי שגם את עברת טרגדיה אישית עם הבת שלך אלכסנדרה ז"ל, שהייתה קרויה על שם אביך אלכסנדר פן ז"ל.

"כן, לפני שנה היא נפטרה. זה קשה מאוד. וקשה לי לדבר על אילנה. היא דם מדמי. לקבור ילד זה קשה, לא משנה באיזה גיל. זה לא טבעי, זה כל כך לא צודק. הבת שלי הייתה משהו. החזיקה את כולם. אני מתנחמת בנכדים שלי. יש לי נכדים מהממים ובן נהדר".

אלכסנדר פן וחנה רובינא (צילום: באדיבות חגית הלפרין, מרכז קיפ, מכון כ''ץ לחקר הספרות העברית אוניברסיטת ת''א)אלכסנדר פן וחנה רובינא (צילום: באדיבות חגית הלפרין, מרכז קיפ, מכון כ''ץ לחקר הספרות העברית אוניברסיטת ת''א)

אילנה, כפי שהגדרת אותה, היא דם מדמך. באיזה סוג יחסים הייתן?

"אני כבר 30 שנה לא מדברת איתה. עשי עמדי חסד. כבדי את זכרו של אבי, שאני הייתי בשבילו הכל והוא היה בשבילי הכל. אני לא חושבת שאילנה הייתה רוצה שידברו על זה. זה חלק מהחיים. אני יודעת שהיא לא הייתה כל כך מאושרת. חנה רובינא הייתה באה אלינו עד שהיא לא יכלה ללכת והייתה תמיד בידידות טובה מאוד עם אבא ואמא שלי. אילנה גם הייתה מגיעה עם הילדה שלה לאבא כשהוא היה חי, אבל זה היה לפני 48 שנה. היא הייתה מגיעה לבקר".

אז למה היה נתק ביניכן?

"סליחה, זה מקצועך ותפקידך. יש דבר אחר, האדם כבר לא קיים. אין פידבק. כפי שאני מכירה את הדברים, גם הבת שלה מאיה לא תרצה לדבר והיא גם לא הייתה בהלוויה, כי בגלל הקורונה היא לא יכלה לעזוב את לונדון".

מאיה הייתה בקשר עם הילדים שלך?

"לא. כאשר ישבו שבעה על אבא שלי היא שיחקה עם בתי אלכסנדרה ז"ל. יש תמונות נחמדות למזכרת. אבל זה הכל. חנה אמרה לי תמיד 'הזמן עושה את שלו, אני מקווה שיהיה ביניכן טוב'. אבל זו הייתה משאלת לב. זה כואב. דם מדמי. בכל זאת היה לנו אבא משותף".

לפני כשנה, כשישבת שבעה על בתך, היא התקשרה להשתתף בצערך?

"את רוצה לשבת? היא לא צלצלה. היא הייתה במהלך המחלה שלה. זה עבר מפה לאוזן. פרופ' חגית הלפרין הקדישה מאמר לבת שלי, אלכסנדרה, נכדתו האהובה של פן, אז מי שקרא את 'הארץ' ידע, ומי שלא קרא את 'הארץ' לא ידע".

אילנה רובינא (צילום: חנניה הרמן)אילנה רובינא (צילום: חנניה הרמן)

שלום לשושיק שני, החברה הטובה עד לרגעים האחרונים, שגם ארגנה את ההלוויה. מה יש לך לומר על אילנה? ספרי קצת זיכרונות. דיברתי עם אחותה, עצוב.

"איזה אחות? לא הייתה לה שום אחות. איזה אחות?".

אחות למחצה מאלכסנדר פן.

"אז מה לגביה?"

היא אמרה שהם לא היו בקשר 30 שנה. אני מניחה שאת יודעת למה.

"אני לא משתתפת ברכילויות".

ואת הטלפון של הבת מאיה את יכולה לתת לי?

"ממש לא. היא בשום אופן לא מרשה".

שושיק שני (צילום: לנס הפקות)שושיק שני (צילום: לנס הפקות)